Słowniczek pojęć
Proste wyjaśnienia terminów używanych przy testach baterii i akumulatorów — od mAh i Wh po efekt Peukerta.
- Akumulatory AA 1,5 V z przetwornicą Typy baterii
- Akumulatory ładowane przez USB z wbudowaną elektroniką stabilizującą napięcie do 1,5 V — kompatybilne z każdym urządzeniem na AA.
W środku jest ogniwo Li-Ion (~3,7 V) i miniaturowa przetwornica DC-DC, która obniża napięcie do stabilnych 1,5 V na wyjściu. Urządzenie „widzi" pełne napięcie nominalne aż do nagłego odcięcia przy rozładowaniu ogniwa.
Zalety:
- Stałe 1,5 V — pełna moc latarki i zabawki do samego końca (płaska krzywa rozładowania)
- Ładowanie przez USB-C lub micro-USB — bez specjalnych ładowarek
- Typowa energia: 2500–3500 mWh (~1700–2300 mAh ekwiwalentu)
Wady:
- Przetwornica może generować zakłócenia RF w sprzęcie audio
- Minimalny prąd pracy — mogą nie działać poprawnie w zegarach i pilotach (zbyt mały pobór prądu)
- Nagłe odcięcie zamiast stopniowego rozładowania — nieodpowiednie do czujników dymu i CO
Najlepsze zastosowania: zabawki, latarki, aparaty, klawiatury i myszy bezprzewodowe — wszędzie tam, gdzie zależy Ci na stałej mocy do końca.
- Akumulatory Li-Ion Typy baterii
- Ogniwa litowo-jonowe (18650, 21700, 16340) — najbardziej energogęste akumulatory dostępne dla konsumentów.
Akumulatory Li-Ion to podstawa współczesnej elektroniki: smartfony, laptopy, drony, elektronarzędzia, samochody elektryczne. Jony litu przemieszczają się między anodą (grafit) a katodą (związek litu z tlenkiem metalu) — brak przemiany fazowej = brak efektu pamięci.
Popularne formaty cylindryczne:
- 18650 (ø18 × 65 mm) — laptopy, latarki, powerbanki
- 21700 (ø21 × 70 mm) — większa pojemność; stosowany w nowych autach EV
- 16340 / RCR123A — kompaktowe latarki
- 14500 — rozmiar AA, ale 3,7 V; NIE do urządzeń na AA 1,5 V!
Zalety: ~150–260 Wh/kg, niska rezystancja wewnętrzna, brak efektu pamięci, 3,6–3,7 V nominalnie.
Wady: degradują ~5–10%/rok nawet nieużywane; wymagają dedykowanych ładowarek z BMS; przeładowanie/głębokie rozładowanie grozi puchnięciem i pożarem.
Ostrzeżenie: nigdy nie ładuj Li-Ion w ładowarkach do NiMH — brak kontroli napięcia końcowego może doprowadzić do pożaru.
- Akumulatory NiMH Typy baterii
- Wielokrotnie ładowalne baterie AA/AAA — ekologiczna i ekonomiczna alternatywa dla jednorazowych alkalicznych.
NiMH (niklowo-metalowo-wodorkowe) to następca przestarzałych NiCd — bez toksycznego kadmu i z wyższą pojemnością. Podczas ładowania prąd „wtłacza" wodór do stopu metalu na anodzie; podczas rozładowania wodór wraca, generując prąd.
Napięcie nominalne 1,2 V zamiast 1,5 V: większość urządzeń na AA/AAA działa poprawnie na 1,2 V. Problem może się pojawić w urządzeniach wyjątkowo wrażliwych na niskie napięcie.
Standard vs LSD (Low Self-Discharge):
- Standard NiMH: 2000–2700 mAh, ale 20–30% utraty pojemności miesięcznie (samorozładowanie)
- LSD NiMH (Eneloop, ReCyko): 1900–2500 mAh, tylko 1–3% miesięcznie — można naładować i odłożyć na półkę
NiMH praktycznie nie ma efektu pamięci, co jest dużą przewagą nad starymi ogniwami NiCd.
Ciekawostka: Eneloop po 2100 cyklach nadal ~80% pierwotnej pojemności — to złoty standard NiMH LSD.
- BMS Elektronika
- Battery Management System — elektroniczny układ zarządzający i chroniący pakiet akumulatorów przed przeładowaniem, zwarciem i przegrzaniem.
BMS (Battery Management System) to „mózg" pakietu akumulatorów. Chroni ogniwa przed przeładowaniem, nadmiernym rozładowaniem, nadprądem i przegrzaniem, a także monitoruje SoC i SoH.
Co robi BMS:
- Odcina ładowanie gdy U > 4,2 V/ogniwo (Li-Ion)
- Odcina rozładowanie gdy U < 2,5–3,0 V/ogniwo (napięcie odcięcia)
- Przerywa obwód przy zwarciu (prąd zwarciowy) w milisekundach
- Monitoruje temperaturę — zapobiega puchnięciu i pożarowi
- Balansuje ogniwa w pakiecie wieloogniowym
Gołe ogniwa 18650 kupowane luzem zazwyczaj nie mają własnego BMS — ochronę zapewnia ładowarka lub PCM w „chronionych" wersjach.
Ciekawostka: markowe ogniwa (Samsung, LG, Panasonic, Molicel) są projektowane do współpracy z zewnętrznym BMS — dlatego są krótsze niż „protected" ogniwa z PCM.
- Baterie alkaliczne Typy baterii
- Najpopularniejsze jednorazowe baterie AA, AAA, C, D i 9V — dobry stosunek ceny do pojemności w większości domowych zastosowań.
Baterie alkaliczne (LR6, LR03 i inne) to standard rynkowy. Nazwa pochodzi od zasadowego elektrolitu (KOH — wodorotlenek potasu), który przewodzi prąd lepiej niż kwaśny elektrolit w bateriach cynkowo-węglowych.
Parametry typowe (format AA):
- Pojemność: ~2000–3500 mAh przy niskim obciążeniu
- Napięcie nominalne: ~1,5 V (spada do ~0,9 V przy rozładowaniu)
- Termin ważności: 5–7 lat
Zalety: dobry koszt/pojemność, szeroka dostępność, niższe ryzyko wycieku niż cynkowe.
Wady: jednorazowe (nie wolno ładować!), przy dużych prądach silny efekt Peukerta, ryzyko wycieku po „dobiciu do zera".
Dla zastosowań z dużym poborem prądu (latarki, aparaty) warto rozważyć baterie litowe jednorazowe lub akumulatory NiMH.
Ciekawostka: od 1992 roku Energizer produkuje baterie alkaliczne bez dodatku rtęci — dziś praktycznie wszystkie markowe baterie alkaliczne są wolne od Hg, Cd i Pb.
- Baterie cynkowo-węglowe Typy baterii
- Najtańsze i najsłabsze baterie jednorazowe — nadają się wyłącznie do urządzeń o bardzo niskim poborze prądu, jak zegary ścienne.
Baterie cynkowo-węglowe (R6, R03 — bez litery „L" w oznaczeniu) to XIX-wieczna technologia produkowana głównie ze względu na ekstremalnie niski koszt. Cynkowy kubek jest jednocześnie obudową i anodą; kwaśny elektrolit (chlorek amonu/cynku) ma gorszą przewodność niż zasadowy KOH w bateriach alkalicznych.
Wady:
- Pojemność AA: ~600–1200 mAh (2–3× mniej niż alkaliczne)
- Słaba wydajność przy prądzie > 100 mA — silny efekt Peukerta
- Wysokie ryzyko wycieku elektrolitu — cynkowa obudowa rozpuszcza się podczas rozładowania
- Krótki termin ważności: 2–3 lata
Gdzie NIE używać: zabawki, latarki, aparaty, dzwonki, termometry — szybko się rozładują i mogą wyciec niszcząc styki.
Ciekawostka: etykieta „Extra Heavy Duty" przy podejrzanie niskiej cenie to prawie zawsze właśnie baterie cynkowe — nazwa marketingowa, nie opis parametrów.
- Baterie litowe jednorazowe Typy baterii
- Najlżejsze i najtrwalsze jednorazowe baterie AA — idealne do aparatów, latarek taktycznych, sprzętu ratunkowego i pracy na mrozie.
Jednorazowe baterie litowe (np. Energizer Ultimate Lithium w formacie AA) mają anodę z metalicznego litu i elektrolit organiczny. Daje to bardzo wysoką gęstość energii, niskie samorozładowanie i świetną pracę w ekstremalnych temperaturach.
Popularne chemie:
- Li-FeS₂ (AA/AAA 1,5 V) — wysoka pojemność (~3500 mAh), praca od –40°C do +60°C
- Li-MnO₂ (CR123A, CR2032) — napięcie nominalne 3 V, bardzo długi czas przechowywania
- Li-SOCl₂ (przemysłowe 3,6 V) — żywotność nawet kilkadziesiąt lat w czujnikach
Zalety: ~5,2 Wh w formacie AA (alkaliczne mają ~3 Wh), ~1% samorozładowania rocznie, niska masa.
Wady: wysoka cena, nieładowalne.
Ciekawostka: NASA testowała baterie Energizer Ultimate Lithium do długotrwałej pracy w warunkach kosmicznych.
- C-rate Elektryczność
- Współczynnik prądu ładowania lub rozładowania względem pojemności ogniwa — 1C = rozładowanie w 1 godzinę.
C-rate wyraża prąd rozładowania jako wielokrotność pojemności. Dla akumulatora 2000 mAh: 1C = 2000 mA, 0,5C = 1000 mA, 2C = 4000 mA.
Wyższe C-rate:
- Szybsze ładowanie i rozładowanie
- Większe straty energii (ciepło) — spada wydajność energetyczna
- Szybsze starzenie ogniwa — rośnie DoD na cykl
- Niższa dostępna pojemność (efekt Peukerta)
Typowe ogniwa 18650 są bezpieczne przy 0,5–1C ciągłym rozładowaniu; ogniwa wysokoprądowe (IMR) wytrzymują 10–20C przy chwilowych szczytach.
Przykład: ogniwo 3000 mAh ładowane z prądem 1,5 A to 0,5C — pełne ładowanie trwa ~2 godziny.
- Cena za Wh zł/Wh Testowanie
- Koszt jednej watogodziny energii z baterii — uczciwy parametr ekonomiczny pozwalający porównać opłacalność różnych modeli.
Cena za Wh = (cena za sztukę) ÷ (zmierzona energia w Wh). Wymaga rzetelnego pomiaru energii z testu CC, a nie liczb z opakowania.
Przykład z testu:
- Bateria markowa AA: 3 zł/szt., 3,5 Wh → ~0,86 zł/Wh
- Bateria średniej klasy: 1,50 zł/szt., 3,0 Wh → ~0,50 zł/Wh
- No-name AA: 0,40 zł/szt., 1,2 Wh → ~0,33 zł/Wh
Choć no-name wypada najtaniej za Wh, w zabawce działa 3× krócej. Po doliczeniu częstszych zakupów i ryzyka wycieku elektrolitu oszczędność znika.
Dla akumulatorów: koszt za Wh na cykl = cena akumulatora ÷ (energia Wh × liczba cykli). Eneloop przy 2100 cyklach i cenie ~20 zł/szt. kosztuje ~0,003 zł/Wh/cykl — kilkudziesięciokrotnie taniej niż bateria jednorazowa.
- Cykl życia baterii Stan baterii
- Liczba pełnych cykli ładowania/rozładowania do momentu, gdy pojemność spada poniżej 80% wartości początkowej.
Jeden pełny cykl = zużycie energii odpowiadającej 100% pojemności, niezależnie czy w jednym rozładowaniu, czy w kilku częściowych. Dwa razy rozładowanie do 50% i doładowanie = 1 cykl ekwiwalentny.
Typowe liczby cykli:
- Li-Ion 18650 markowe: 300–500 cykli (DoD 100%)
- Li-Ion 18650 no-name: 50–150 cykli
- LiFePO4: 2000–5000 cykli
- NiMH standard: 300–500 cykli
- NiMH Eneloop (LSD): 1000–2100 cykli
- Baterie jednorazowe: 0 cykli — są nieładowalne
Płytkie cykle (niski DoD) znacząco wydłużają żywotność — ogniwo Li-Ion przy DoD 25% może wytrzymać 5–8× więcej cykli niż przy DoD 100%.
Ostrzeżenie: próba ładowania alkalicznej, cynkowej lub litowej pierwotnej baterii może skończyć się wybuchem, wyciekiem żrącego elektrolitu lub pożarem.
- DoD % Stan baterii
- Depth of Discharge — głębokość rozładowania; jaki procent pojemności został zużyty w danym cyklu.
DoD (Depth of Discharge) to odwrotność SoC: DoD 50% = zużyto połowę pojemności, zostało 50%. Bezpośrednio wpływa na żywotność akumulatora — im płytsze cykle, tym więcej ich wytrzyma ogniwo.
Przykładowe zależności dla Li-Ion:
- DoD 100% (cykle 0–100%): ~300–500 cykli do SoH 80%
- DoD 50%: ~1200–1500 cykli
- DoD 25%: nawet 2000–2500 cykli
Wniosek praktyczny: ładując akumulator zanim spadnie do zera (np. od 40%), możesz nawet trzykrotnie wydłużyć jego żywotność — patrz cykl życia baterii.
Ciekawostka: Tesla i inne marki EV celowo ukrywają część zakresu pojemności ogniw, żeby zmaksymalizować liczbę cykli pakietu bateryjnego.
- Efekt Peukerta
- Im większy prąd rozładowania, tym mniejsza realna pojemność baterii — bateria AA 2500 mAh przy 1 A oddaje często tylko ~1800 mAh.
Efekt Peukerta (opisany przez Wilhelma Peukerta w 1897 r.) mówi, że im szybciej rozładowujesz baterię (wyższy prąd rozładowania), tym mniejszą pojemność z niej uzyskasz. Efekt jest silniejszy dla baterii alkalicznych i cynkowych, słabszy dla Li-Ion.
Typowe współczynniki Peukerta:
- ~1,15–1,25 dla Li-Ion — efekt niewielki
- ~1,25–1,40 dla markowych baterii alkalicznych
- ~1,40–1,60 dla tanich cynkowych i alkalicznych
Przykład z testu: bateria AA ~3000 mAh nominalne:
• przy 200 mA → ok. 3100 mAh ✓
• przy 1000 mA → ok. 1900 mAh (–37%)Ciekawostka: producenci deklarują pojemność nominalną przy bardzo niskim prądzie (25–50 mA), dlatego tanie baterie mogą mieć imponujące liczby na opakowaniu, a w prawdziwym urządzeniu działać 2× krócej niż markowe — patrz pojemność rzeczywista vs deklarowana.
- Efekt pamięci
- Zjawisko utraty pojemności w akumulatorach NiCd po wielu identycznych, płytkich cyklach — w NiMH i Li-Ion praktycznie nie występuje.
Efekt pamięci to zjawisko, w którym akumulator „zapamiętuje" płytsze cykle i traci zdolność do pełnego rozładowania. Zaobserwowano go po raz pierwszy w satelitach z NiCd pracujących w identycznych cyklach.
Podatność na efekt pamięci:
- NiCd (stare) — silny efekt; po 20–30 identycznych cyklach spadek pojemności o ~20%
- NiMH — minimalny, w normalnym użytkowaniu nieodczuwalny
- Li-Ion — brak efektu; można doładowywać w dowolnym momencie
Jak „zresetować" efekt w NiMH: raz na kilkadziesiąt cykli rozładuj akumulator do końca, a następnie naładuj do pełna 2–3 razy z rzędu. Pamiętaj jednak, że głębokie rozładowania zwiększają DoD i skracają ogólny cykl życia ogniwa.
Ciekawostka: mit o efekcie pamięci w NiMH i Li-Ion jest tak powszechny, że wiele osób niepotrzebnie „dobiega baterię do zera" — w przypadku Li-Ion to wręcz szkodzi stanowi zdrowia ogniwa.
- Gęstość energii Wh/kg Elektryczność
- Ilość energii przypadająca na kilogram masy baterii — wyżej = lżejszy sprzęt przy tej samej pojemności.
Gęstość energii (Wh/kg) mówi, ile energii upakowano w każdym kilogramie baterii. Im wyższa, tym lżejszy może być dron, laptop czy samochód elektryczny przy tym samym zasięgu.
Porównanie technologii:
- Li-Ion 18650: 200–260 Wh/kg
- Baterie litowe jednorazowe (CR123A): 250–300 Wh/kg
- LiFePO4: 90–120 Wh/kg
- Alkaliczne AA: 120–160 Wh/kg
- NiMH: 60–120 Wh/kg
- Cynkowo-węglowe: 40–70 Wh/kg
Przykład: zasilanie laptopa wyłącznie bateriami AA wymagałoby ~3 kg ogniw alkalicznych na godzinę pracy, podczas gdy wbudowany akumulator Li-Ion waży ~250 g i starcza na 4–6 godzin.
Do porównań energetycznych używaj zawsze jednostki Wh — samo mAh nie uwzględnia różnic napięcia między chemikaliami.
- Krzywa rozładowania Testowanie
- Wykres napięcia baterii w czasie — pokazuje jak stabilnie utrzymuje napięcie i kiedy się wyczerpuje.
Krzywa rozładowania to wykres U(t) lub U(mAh) — napięcie na osi Y, czas lub zużyta pojemność na osi X, przy stałym prądzie lub oporze (patrz test CC).
Co można z niej wyczytać:
- Im wyżej leży krzywa, tym lepsza bateria — dłużej utrzymuje napięcie
- Im bardziej płaska, tym stabilniejsze działanie urządzenia
- Załamanie pod koniec = napięcie odcięcia
Przykład: alkaliczna AA: krzywa od ~1,5 V do ~0,9 V — urządzenie stopniowo słabnie. Akumulator AA 1,5 V z przetwornicą: prawie płaska linia ~1,5 V, potem nagłe odcięcie — pełna moc do końca.
Ciekawostka: nieregularne schodki na krzywej często świadczą o mikrouszkodzeniach wewnętrznych — zły znak dla jakości ogniwa, widoczny szczególnie w tanich no-name Li-Ion.
- LiFePO4 Typy baterii
- Litowo-żelazowo-fosforanowe ogniwa — bezpieczniejsza i trwalsza (2000–5000 cykli) odmiana Li-Ion, popularna w magazynach energii i kamperach.
LiFePO4 (LFP) stosuje fosforan żelaza zamiast tlenku kobaltu, co daje niższe napięcie (~3,2 V), ale znacznie wyższe bezpieczeństwo i wielokrotnie dłuższą żywotność niż klasyczne Li-Ion.
Kluczowe parametry:
- Napięcie nominalne: ~3,2 V/ogniwo
- Cykle życia: 2000–5000 (vs. 300–500 dla Li-Ion)
- Gęstość energii: 90–120 Wh/kg (niższa niż Li-Ion)
- Bezpieczeństwo: praktycznie brak ryzyka puchnięcia i samozapłonu przy przebiciu czy zwarciu
- Brak toksycznego kobaltu
Typowe zastosowania: magazyny energii z fotowoltaiki, kampery i łodzie (zamiennik akumulatorów 12 V), wózki inwalidzkie, UPS.
Ciekawostka: Tesla w stacjonarnych magazynach energii (Powerwall) stosuje chemię LFP ze względu na bezpieczeństwo i dużą liczbę cykli — mimo niższej gęstości energii niż w autach.
- Napięcie nominalne V Elektryczność
- Typowe napięcie robocze baterii wynikające z jej chemii — np. 1,5 V dla alkalicznych AA, 3,7 V dla Li-Ion.
Napięcie nominalne to wartość, przy której bateria pracuje przez większość cyklu rozładowania. Jest cechą chemii ogniwa i nie można jej zmienić:
- Alkaliczne AA/AAA: ~1,5 V (spada od ~1,6 V do ~0,9 V przy rozładowaniu)
- Akumulatory NiMH: ~1,2 V
- Baterie litowe CR123A: ~3 V
- Ogniwa Li-Ion (18650, 21700): 3,6–3,7 V
- Bateria 9 V: 9 V (6 ogniw 1,5 V szeregowo)
Uwaga praktyczna: do urządzeń zaprojektowanych na AA 1,5 V nie wolno wkładać ogniw Li-Ion 14500 (3,7 V) bez przetwornicy — można trwale spalić elektronikę urządzenia.
Napięcie spada stopniowo podczas rozładowania — moment odłączenia wyznacza napięcie odcięcia.
Ciekawostka: akumulatory AA 1,5 V z przetwornicą mają w środku ogniwo Li-Ion ~3,7 V, a układ DC-DC obniża napięcie do stabilnych 1,5 V na wyjściu.
- Napięcie odcięcia V Elektryczność
- Minimalne napięcie, przy którym urządzenie lub zabezpieczenie odłącza rozładowaną baterię.
Napięcie odcięcia (cut-off voltage) to dolna granica napięcia chroniąca ogniwo przed głębokim rozładowaniem, które powoduje trwałe uszkodzenia — szczególnie groźne dla akumulatorów Li-Ion.
Typowe wartości:
- AA/AAA alkaliczne: ~0,8–0,9 V
- Bateria 9 V: ~5,4 V
- Ogniwa Li-Ion 18650: 2,5–3,0 V (poniżej 2,5 V — szybkie, nieodwracalne uszkodzenie)
- NiMH: ~1,0 V (zejście niżej grozi przebiegunowaniem)
W testach na testybaterii.pl baterie rozładowujemy do ustalonego napięcia odcięcia, żeby wyniki były powtarzalne i porównywalne — patrz też krzywa rozładowania.
Ciekawostka: smartfony i laptopy celowo odcinają baterię przy wyższym napięciu niż minimum ogniwa, aby spowolnić degradację i wydłużyć SoH.
- Obciążenie testowe mA Testowanie
- Prąd używany podczas testu baterii — powinien odpowiadać realnemu urządzeniu (np. 500 mA dla zabawki, 100 mA dla pilota).
Obciążenie testowe to sztucznie ustawiony pobór prądu (A lub mA) symulujący pracę urządzenia. Rzetelne testy pokazują wyniki dla kilku poziomów, bo efekt Peukerta sprawia, że ta sama bateria może świetnie wypaść przy 100 mA i słabo przy 1 A.
Typowe obciążenia i odpowiadające im urządzenia:
- 100 mA — pilot TV, mysz bezprzewodowa (bateria działa miesiące)
- 200 mA — czujnik dymu, mała latarka LED
- 500 mA — zabawka z silniczkiem, głośnik Bluetooth
- 1000 mA — mocna latarka, duże zabawki (tu tanie cynkowe „padają" bardzo szybko)
- 2000–5000 mA — powerbanki, drony, elektronarzędzia
Wyniki zawsze podajemy razem z krzywą rozładowania — zobaczysz nie tylko całkowitą pojemność, ale też jak stabilne jest napięcie w trakcie rozładowania.
- PCM Elektronika
- Protection Circuit Module — mały układ zabezpieczający pojedyncze ogniwo Li-Ion przed przeładowaniem i nadmiernym rozładowaniem.
PCM (Protection Circuit Module) to uproszczona wersja BMS dla pojedynczych ogniw. Znajdziesz go w „chronionych" ogniwach Li-Ion 18650 (protected) — mała płytka elektroniczna pod biegunem dodatnim, przez co ogniwo jest o 2–3 mm dłuższe.
Kiedy wybrać ogniwo protected: latarki i urządzenia bez własnych zabezpieczeń — PCM chroni ogniwo przed przeładowaniem i zejściem poniżej napięcia odcięcia.
Kiedy wybrać unprotected: ładowarki, powerbanki i pakiety z własnym BMS — dodatkowy PCM byłby zbędny.
Uwaga: PCM nie zastępuje BMS w wieloogniowych pakietach — nie ma funkcji balansowania ogniw ani zaawansowanego monitoringu SoH.
- Pojemność nominalna mAh Pojemność
- Wartość mAh zadeklarowana przez producenta, mierzona przy określonych warunkach (niski prąd, temperatura pokojowa).
Pojemność nominalna to wartość podawana na opakowaniu lub w specyfikacji. Jest mierzona przy ściśle określonych warunkach — najczęściej przy prądzie C/20 i temperaturze 20–25°C (test CC).
W praktyce zmierzona pojemność zależy od:
- Prądu rozładowania (efekt Peukerta — im większy, tym mniej mAh)
- Temperatury (mróz obniża pojemność nawet o 20–40%)
- Napięcia odcięcia użytego w teście
- Stanu ogniwa — patrz SoH
Dlatego pojemność nominalna to punkt odniesienia, a nie gwarancja. Sprawdź pojemność rzeczywistą vs deklarowaną, żeby zobaczyć jak wygląda to w praktyce.
- Pojemność rzeczywista vs deklarowana Testowanie
- Różnica między wartością mAh na opakowaniu (mierzoną przy niskim prądzie) a faktyczną pojemnością przy realnym obciążeniu.
Pojemność deklarowana jest mierzona przy bardzo łagodnym obciążeniu i sprzyjających warunkach. W niezależnych testach przy wyższych prądach realna wartość może być o 30–50% niższa — bezpośredni wynik efektu Peukerta.
Przykład: bateria „Super Power 3000 mAh":
• przy 200 mA → ~2800 mAh (uczciwie)
• przy 1000 mA → ~1400 mAh (–53% vs deklaracja)Wniosek:
- Dla pilotów i zegarów nawet zawyżona deklaracja nie ma dużego znaczenia praktycznego
- Dla zabawek i latarek warto sprawdzić niezależne testy przy dużych prądach, a nie wierzyć etykiecie
Ciekawostka: na serwisach aukcyjnych zdarzają się ogniwa 18650 z deklaracją „9900 mAh" — w testach oddają 500–800 mAh.
- Prąd rozładowania mA Elektryczność
- Ilość prądu pobieranego z baterii przez urządzenie — bezpośrednio wpływa na czas pracy i realną pojemność.
Im większy prąd pobiera urządzenie, tym szybciej rozładowuje baterię, a przy wysokim obciążeniu realna pojemność spada znacznie poniżej wartości z opakowania — patrz efekt Peukerta.
Typowe poziomy:
- 1–5 mA — pilot TV, zegar; bateria działa latami
- 50–100 mA — mysz bezprzewodowa, czujnik dymu
- 500 mA — zabawka z silniczkiem, głośnik Bluetooth
- 1–2 A — mocna latarka, duże zabawki
- 20–30 A — ogniwa do e-papierosów i latarek taktycznych (tylko dedykowane Li-Ion)
Zwykła alkaliczna AA zaczyna mieć poważne problemy już przy ~1 A. Duże prądy powodują też wyraźny spadek napięcia pod obciążeniem — urządzenie może się resetować, mimo że bateria nie jest jeszcze pusta.
- Prąd zwarciowy A Bezpieczeństwo
- Maksymalny prąd przy krótkim spięciu biegunów — stan ekstremalnie niebezpieczny; może doprowadzić do pożaru ogniwa Li-Ion.
Prąd zwarciowy to prąd płynący przez baterię gdy bieguny + i – są połączone bezpośrednio, bez oporu zewnętrznego. Wartość zależy od napięcia i rezystancji wewnętrznej ogniwa — dla Li-Ion 18650 może wynosić nawet 20–40 A, co w ciągu sekund nagrzewa ogniwo do temperatury zapłonu.
Realne zagrożenie: bateria 9V luzem w kieszeni z monetami lub kluczami — oba bieguny są blisko siebie i metal może je spiąć. Efekt: bateria nagrzewa się, może wyciec lub eksplodować.
Zasady bezpieczeństwa:
- Przechowuj baterie w fabrycznych opakowaniach lub dedykowanych etui
- Nigdy nie wrzucaj luźnych baterii do kieszeni z metalowymi przedmiotami
- Gorąca bateria po przypadkowym zwarciu — odłóż na metalową tackę i nie dotykaj gołymi rękami
W profesjonalnych pakietach Li-Ion przed zwarciem chroni BMS lub PCM.
- Puchnięcie baterii Bezpieczeństwo
- Widoczne odkształcenie akumulatora Li-Ion — sygnał wytwarzania łatwopalnych gazów wewnątrz ogniwa; wymaga natychmiastowej wymiany.
Puchnięcie (swelling) to wynik gromadzenia się gazów wewnątrz ogniwa. W ogniwach Li-Ion jest sygnałem poważnego problemu — każde przebicie, ściśnięcie lub uderzenie może doprowadzić do zapłonu.
Przyczyny puchnięcia:
- Przeładowanie powyżej ~4,2 V/ogniwo (brak lub uszkodzony BMS/PCM)
- Fizyczne uszkodzenie (upadek, zgniecenie, przebicie)
- Przegrzewanie (telefon w słońcu, laptop na materacu)
- Głębokie rozładowanie — wysoki DoD + długie przechowywanie przy 0%
- Wady fabryczne w tanich, niecertyfikowanych ogniwach
Co zrobić: natychmiast przestań używać, nie ładuj, ostrożnie wyjmij z urządzenia i zanieś do punktu zbiórki baterii.
Czego absolutnie NIE robić: nie przekłuwaj, nie zgniataj, nie chowaj „na później" — spuchnięta bateria Li-Ion to poważne zagrożenie pożarowe.
- Rezystancja wewnętrzna mΩ Elektryczność
- Wewnętrzny opór elektryczny baterii — im niższy, tym lepiej radzi sobie z dużymi prądami.
Rezystancja wewnętrzna (IR / ESR) powoduje, że przy dużym prądzie rozładowania napięcie na zaciskach baterii spada poniżej napięcia nominalnego — część energii zamienia się w ciepło zamiast zasilać urządzenie.
Co zwiększa rezystancję:
- Starzenie ogniwa — zużyta bateria ma wyższy ESR i siada pod obciążeniem
- Niska temperatura — na mrozie ESR rośnie 2–3×
- Tania technologia — cynkowo-węglowe mają wielokrotnie wyższy ESR niż alkaliczne czy litowe
- Mały rozmiar — AAA ma wyższy ESR niż AA czy D
Praktyczny przykład: dwie baterie AA o podobnej pojemności mAh mogą dawać bardzo różną jasność latarki — ta z niższym ESR utrzyma wyższe napięcie i świeci jaśniej.
Ciekawostka: testery profesjonalne mierzą ESR w mΩ i na tej podstawie oceniają, czy ogniwo Li-Ion 18650 nadaje się do drona czy idzie na recykling.
- Self-discharge
- Samorozładowanie — stopniowa utrata pojemności baterii w czasie przechowywania, nawet bez podłączonego urządzenia.
Self-discharge to zjawisko chemiczne obecne we wszystkich ogniwach, różniące się tylko intensywnością:
- Litowe jednorazowe: ~1–2% rocznie — po 10 latach mają 80–90% pojemności
- Alkaliczne: ~2–3% rocznie
- Cynkowo-węglowe: ~5–10% rocznie + słaba odporność na wilgoć
- Li-Ion: ~2–5% miesięcznie — doładowywać co kilka miesięcy
- NiMH standardowe: 20–30% miesięcznie — po 3 miesiącach mogą być puste
- NiMH LSD (Eneloop): tylko 1–3% miesięcznie
Jak ograniczyć samorozładowanie: przechowuj w chłodnym, suchym miejscu; Li-Ion najlepiej przy 40–60% SoC (nie 100%); wyjmuj baterie z urządzeń nieużywanych dłużej niż kilka tygodni.
- SoC % Stan baterii
- State of Charge — procentowy wskaźnik aktualnego naładowania baterii (100% = pełna, 0% = pusta).
SoC (State of Charge) to odpowiednik wskaźnika paliwa w samochodzie — mówi, ile energii zostało w baterii, ale nie informuje o tym, jak duży jest sam „zbiornik" (to opisuje SoH).
Jak mierzy się SoC:
- Proste urządzenia szacują go z napięcia baterii — metoda niedokładna
- Smartfony i laptopy stosują zliczanie kulombowskie: elektronika liczy każdy mAh wpływający i wypływający
Stara, zużyta bateria może pokazywać 100% SoC, ale jej realna pojemność będzie dużo mniejsza niż nowej. DoD to wartość odwrotna do SoC: SoC 40% = DoD 60%.
Ciekawostka: wiele laptopów pozwala ustawić limit ładowania do 80% SoC, co wydłuża życie ogniwa Li-Ion nawet o kilkadziesiąt procent więcej cykli.
- SoH % Stan baterii
- State of Health — ogólna kondycja baterii w stosunku do stanu nowej (100% = nowa, 80% = próg wymiany).
SoH (State of Health) wyraża, ile zdolności do gromadzenia energii zachowała bateria w porównaniu z fabrycznie nową. 100% to ogniwo nowe; umowny próg wymiany to 80%.
Co niszczy SoH najszybciej:
- Duża liczba pełnych cykli 0–100%
- Wysokie temperatury (telefon w słońcu, laptop na materacu)
- Przeładowanie powyżej 4,2 V/ogniwo (Li-Ion)
- Głębokie rozładowanie i długie przechowywanie przy 0% (wysoki DoD)
- Czas — nawet nieużywana bateria traci ~5–10% SoH rocznie
Przy SoH 75% laptop, który nowy pracował 4 h, teraz działa ~3 h przy pełnym SoC.
Ważne: żadna aplikacja nie „naprawi" SoH — degradacja to nieodwracalna zmiana chemiczna. Jedynym rozwiązaniem jest wymiana ogniwa.
- Spadek napięcia pod obciążeniem Elektryczność
- Chwilowe obniżenie napięcia baterii przy dużym poborze prądu — powoduje miganie lampek, resetowanie urządzeń i pozorne „opróżnienie" baterii.
Spadek napięcia pod obciążeniem (voltage sag / droop) wynika z rezystancji wewnętrznej ogniwa:
ΔU = I × ESR. Przy dużym prądzie napięcie na zaciskach spada — urządzenie może się wyłączyć, choć bateria ma jeszcze sporo pojemności.Które baterie „siadają" najgorzej:
- Cynkowo-węglowe — wyraźny spadek już przy niewielkim obciążeniu
- Tanie alkaliczne — duże spadki przy prądach > 500 mA
- Markowe alkaliczne — umiarkowane spadki
- Litowe jednorazowe (FeS₂) — bardzo małe spadki nawet przy 2 A
- Li-Ion — świetna stabilność dzięki niskiej ESR
Objaw w praktyce: zabawka ze słabymi bateriami zwalnia i przyspiesza na zmianę. Zjawisko widać wyraźnie na krzywej rozładowania — szybkie opadanie przy dużych prądach.
- Test CC (Constant Current) Testowanie
- Test prądem stałym — najpopularniejsza metoda laboratoryjna; daje powtarzalne, wprost porównywalne wyniki między różnymi bateriami.
Test CC polega na rozładowaniu baterii przy dokładnie ustalonym, niezmiennym prądzie (np. 500 mA) od pełnego naładowania do napięcia odcięcia.
Zalety:
- Prosta matematyka: pojemność [mAh] = prąd [mA] × czas [h]
- Pełna porównywalność wyników między modelami — wszystkie testowane przy tym samym obciążeniu
- Łatwe wyliczenie Wh i wydajności energetycznej
Wady: nie odzwierciedla idealnie urządzeń ze zmiennym poborem (np. silniki DC, gdzie prąd zależy od momentu).
Ciekawostka: producenci często podają pojemność nominalną przy prądzie C/20, bo wtedy liczba wygląda najlepiej — dlatego warto szukać niezależnych testów przy prądach odpowiadających realnym urządzeniom.
- Wh Wh Energia
- Watogodzina — obiektywna miara energii elektrycznej w baterii.
Wh (watogodzina) to iloczyn pojemności i napięcia:
Wh = mAh × V ÷ 1000. Dwie baterie AA o identycznej pojemności 2000 mAh — alkaliczna 1,5 V i Li-Ion 3,7 V — mają zupełnie inną energię: 3 Wh vs. 7,4 Wh.Wh jest rzetelniejszą miarą porównawczą niż samo mAh, gdy zestawiasz baterie o różnych napięciach nominalnych. Jeśli latarka zużywa 0,5 Wh/h, bateria 4 Wh pozwoli jej świecić 8 godzin.
Ciekawostka: w domowej fotowoltaice i magazynach energii pojemność baterii podaje się wyłącznie w Wh lub kWh, bo jest to jedyna miara porównywalna między różnymi chemicznie ogniwami.
- Wyciek elektrolitu Bezpieczeństwo
- Wydostanie się żrącej substancji z baterii — niszczy styki urządzenia i jest niebezpieczne dla skóry.
Do wycieku dochodzi gdy bateria jest bardzo głęboko rozładowana, stara, przegrzana lub uszkodzona. W bateriach cynkowo-węglowych cynkowa obudowa stopniowo się rozpuszcza, co przyspiesza pojawienie się dziur.
Które baterie najczęściej wyciekają:
- Cynkowo-węglowe — bardzo częste po terminie ważności lub pełnym rozładowaniu
- Tanie alkaliczne — ryzyko rośnie przy użytkowaniu „aż do zera"
- Litowe jednorazowe — praktycznie nie wyciekają (hermetycznie zamknięte)
Co robić gdy bateria wyciekła:
- Załóż rękawiczki — elektrolit jest żrący
- Wyjmij baterię i oddaj do punktu recyklingu
- Styki wyczyść patyczkiem nasączonym octem (neutralizuje zasadowy elektrolit)
- Sprawdź styki pod kątem korozji; w razie potrzeby przetrzyj gumką
Ciekawostka: Duracell oferuje program wymiany urządzenia uszkodzonego przez wyciek baterii ich marki — warto wiedzieć, zanim wyrzucisz zniszczony sprzęt.
- Wydajność energetyczna % Elektryczność
- Procent energii chemicznej zamieniany na prąd użytkowy — reszta to straty cieplne na rezystancji wewnętrznej.
Wydajność energetyczna = (energia oddana do urządzenia) ÷ (energia chemiczna w ogniwie) × 100%. Jeśli z teoretycznych 3000 mAh w teście przy realnym obciążeniu uzyskujemy 2400 mAh, wydajność wynosi 80%.
Co obniża wydajność:
- Wysoki prąd rozładowania — im większe obciążenie, tym więcej energii „gubi się" jako ciepło na rezystancji wewnętrznej
- Niska temperatura — na mrozie wydajność może spaść o 20–60%
- Wiek i jakość baterii — nowe, markowe: 80–95%; stare i tanie: poniżej 70%
Ciekawostka: zgodnie z drugą zasadą termodynamiki nie ma baterii o 100% wydajności — część energii ZAWSZE zamieni się w ciepło, niezależnie od technologii.
- mAh mAh Pojemność
- Miliamperogodzina — podstawowa jednostka pojemności baterii.
mAh (miliamperogodzina) informuje, ile prądu bateria może oddać w określonym czasie. Bateria 2000 mAh zasila urządzenie pobierające 500 mA przez około 4 godziny (2000 mAh ÷ 500 mA ≈ 4 h).
Im wyższa wartość mAh, tym dłuższy czas pracy — ale tylko przy porównaniu tego samego typu i napięcia nominalnego baterii (np. AA z AA). Wartości z opakowania są mierzone przy niskim obciążeniu testowym; przy wyższym prądzie realna pojemność spada z powodu efektu Peukerta.
Porównując energię między bateriami o różnych napięciach, użyj jednostki Wh — mAh samo w sobie nie mówi, ile energii faktycznie jest w środku.
Na co uważać: tanie baterie no-name deklarują nawet 9900 mAh, a w testach oddają 500–800 mAh. Sprawdź pojemność rzeczywistą vs deklarowaną.